Yeme içme düzenimiz oldukça önemli bir konudur. Hatta öyle ki tüm hayatımızı etkiler, kaliteli bir yaşam için son derece gereklidir. Dolayısıyla bunun önemini yadsıyamayız. Peki, iş yerleri, bazı firmalar buna nasıl dikkat edecek ve sağlıklı bir yemek menüsü nasıl oluşturacaklar gelin inceleyelim.

Firmalar İçin Sağlıklı Menü Oluşturmak Neden Önemlidir?

Bireylerin sağlığı her şeyden önce gelir. Biz de firma olarak buna son derece dikkat ediyor ve kişilerin günlük hayatlarını da baz alarak hareket ediyoruz. İşte verimlilik, kişinin mutlu olması bizi de mutlu ediyor.

Firma Olarak Ne Gibi Hizmetler Veriyoruz?

Taşıma yemek, paket yemek, özel organizasyonlar, yerinde üretim gibi hizmetlerimiz mevcut. Tamamiyle bireylerin sağlıklı beslenmesine özen gösterdiğimizden son derece önemli ayrıntılara da dikkat ediyoruz. Ev yemeklerinin hazır gıdalara oranla daha sağlıklı oluşu ve bizim firma olarak bu konuya dikkat çekmemiz, firmaların bunun üzerinde durmasına yol açtı.

Sağlıklı Bir Menü Neden Önemlidir ve Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı bir menü oluşturulabilmesi için pahalı ürünlere gerek yok elbette. Herkesin bütçesine uygun sağlıklı yaşam için alternatifler tercih edilebilir. Bu, bundan sonraki yaşamın nasıl geçirileceğini de etkiler ve koşulları ona göre uydurmayı sağlar. Sağlıklı beslenmeyi tercih eden bireyin, beslenmeyene oranla daha uzun ve hastalık olmadan yaşadığını görebilmek mümkün.

Peki, nasıl hazırlayacağız?

  • Evde bulunan herhangi yağlı olmayan besinlerle kahvaltı hazırlanabilir.
  • Kızartmalardan, dondurulmuş gıdalardan (et dahil) uzak durulmasında fayda var.
  • Sabah kahvaltısında mutlaka protein alımına dikkat etmeliyiz. Süt ve yumurta gibi gıdalardan uzak durmamalıyız. Sevmediğimiz takdirde yerine alternatif oluşturulabilir.
  • Baharat kullanımına özen gösterilmeliyiz, metabolizmayı da hızlandırdığından son derece önemli olan baharatlar yemeği daha da güzelleştirebilir.
  • Ekmek olarak tam tahıllı veya kepek ekmeği tercih edilebilir. Ekstra ekmek yemeye çalışmamalı, mümkünse bazen sadece 1 dilim bile yenebilir.
  • Asitli içeceklerden uzak durmalı yerine alternatif olarak taze sıkılmış meyve suyu tercih edilebilir.
  • Bol bol su içmeyi ihmal etmemeli, hatırlatıcı kullanarak sıvı alımına dikkat edilmeli.
  • Kahveyi fazla tüketenler için şekersiz ve sütsüz olması gerektiğini de hatırlatmakta fayda var.

Mutlaka dikkat edilmesi gereken noktaları saydık. Daha sağlıklı bir yaşam vücuda yeterince önem gösterilmeli.

Firmalar Sağlıklı Menü Hazırlarken Neye Dikkat Etmeli?

Genel itibariyle firmalar için sağlıklı bir yemek menüsü nasıl oluşturulur diye soracak olursak şöyle söylemek gerekir ki: kişilerin tercihlerine göre hazırlamalılar ayrıca bireysel olarak ilgilenilmeli, kişilerin nasıl beslendikleri göz önüne alınmalı, vejetaryen olup olmadıkları, neden sağlıklı beslenmek zorunda oldukları düşünülerek hareket edilmeli. Kişilerin sağlıklı beslenip beslenmedikleri iş yaşamlarını da etkilerken bizler bunun önemini fazlasıyla yadsıyoruz. Oysaki kişiler yeme-içme düzenlerine dikkat ettiklerinde işte daha verimli ve daha konsantre oluyorlar.

Yorum bırak