Yıllardır yemek sektöründe var olan, birçok kuruluşa toplu yemek hizmeti veren Melek Yemek olarak ürün ve hizmet kalitemizi daima en üstte tutmaya gayret ediyoruz. Bu kalitenin sağlanması için önem verdiğimiz kriterler aslında tüm catering firmalarının uyması gerekenlerdir. Toplu yemek firması seçerken herkesin araması gereken özellikler şunlardır:

1- Hijyen Kurallarına Riayet

Yemek üretiminin her aşamasında hijyen kurallarına azami olarak dikkat edilmelidir.

Mutfağın ve mutfak ekipmanlarının temizliği, çalışanların eldiven ve önlük kullanması, yemeklerde kullanılacak ürünlerin her birinin kendi özelliklerine göre temizlenmesi çok önemli hususlardır. Yemek üretimindeki aşamalar içinde bir tek hijyen kuralının atlanması dahi kalitenin bozulması anlamına gelecektir.

Temizliğin hiç yapılmaması kadar yanlış ve sağlığa zararlı temizlik ürünleriyle yapılması, yeterince durulanmaması da hijyen koşullarının yerine getirilmemesi anlamına gelir.

Firmamız hijyen kurallarına maksimum düzeyde uyar. Çalışanlarımıza gerekli eğitimler verilir ve firma içi ve firma dışı denetimler yapılır.

2- Besin Değerlerinde Dengenin Sağlanması

İnsanların her öğünde alması gereken bazı gıdalar vardır. Bu nedenle her öğünde protein, vitamin, yağ ve karbondioksit dengesi iyi sağlanmalıdır. Melek Yemek olarak bünyemizde çalışan gıda mühendislerinin ve diyetisyenlerin hazırladığı menülere ve listelere uygun hareket edilir.

Hizmet verdiğimiz firmaların bütçeleri dar olsa dahi bu denge sağlanmaya çalışılır. Mesela protein ihtiyacının karşılanması için fazla et almaya bütçe yetmiyorsa protein kaynağı olarak bakliyatlar kullanılabilir.

3- Faaliyetlerin Yasal Olması

Gıda sektöründe yasal izinlerin alınması ve gerekli denetimlerin yapılması çok önemlidir. Merdiven altı olarak tabir edilen yöntemlerle çalışan yerlerden yemek almak çok risklidir.

Yeterli denetim yapılmayan yerlerin faaliyetlerine güvenilemez. Bu nedenle muhakkak kayıtlı ve sertifikalı firmalardan hizmet alınmalıdır. Çalışanlarının sigortalarını yapmayan, ücretlerini ve diğer haklarını ne kadar verdiği bilinmeyen işverenlere güvenilmemeli ve kötüye kullanıma izin verilmemelidir.

Firmamızın tüm kuruluş işlemleri yasal olarak yapıldığı gibi her geçen yıl gerekli yenilemeler yapılmakta, çalışanlarımızın yasal hakları yerine getirilmekte, vergiler ödenmektedir.

4- Ham Maddelerin Kalite ve Özellikleri

Yemeklerde kullanılan tüm ham maddeler kaliteli ve standartlara uygun olmak zorundadır. Ham madde satın alınan tedarikçiler sık sık denetlenmelidir. Her ürünün kendi özelliklerine göre korunup taşındığından emin olunmalıdır. Mesela hayvansal gıdaların çoğunda soğuk zincirin kırılması önemli problemlere yol açabilir.

Gıda güvenliği açısından ilgili bakanlık tarafından tamamlanması istenen belgelerin, gerekli etiketlerin varlığından emin olunmalıdır. Tedarikçilerin şeffaf olarak çalışmasına önem verilmelidir.

Melek Yemek olarak kendimiz şeffaf olmaya önem verdiğimiz gibi tedarikçi firmalardan da şeffaflık bekliyoruz. Böylece gerekli zamanlarda gerekli denetimleri yapıyor ve bilgi ve belgeleri talep ediyoruz. Hizmet verdiğimiz kuruluşlarla hangi tedarikçi firmalarla çalıştığımız bilgisini paylaşıyoruz.

5- Referans Bilgileri

Toplu yemek firmalarının kimlere ve hangi kuruluşlara hizmet verdiği bilgisi de önemlidir. Referans olan firmalardan catering şirketi hakkında bilgi alınabilir. Bazen sadece referans olan firmaların adlarını görmek bile fikir edinmek için yeterli olabilir.

Toplu yemek hizmeti sunduğumuz firmalar konusunda da şeffaf davranıyoruz. Bu konudaki bilgiler web sitemizden ve yetkililerimizden öğrenilebilir.

Yorum bırak